Izguba teže zaradi bulimije

Izguba teže zaradi bulimije

Vsaka duševna bolezen je lahko zelo nevarna, če ne poiščemo pomoči pravočasno. Ko pa govorimo o bulimiji, pa je to izredno škodljiva in življenjsko nevarna motnja prehranjevanja. V večini primerov trpeč posameznik zaužije v nekem trenutku veliko količino hrane. Temu pa sledi izogibanje možnemu dvigu teže telesa z bruhanjem, zaužitjem diuretikov ali odvajal, ter prekomerno fizično aktivnostjo. V večini primerov za bulimijo trpijo ženske. So pa tudi moški, ki potrebujejo pomoč z omenjeno boleznijo.

Glavni dve vrsti bulimije

Bulimijo lahko razdelimo na dve glavni vrsti. Te pa se razlikujeta po načinu, kako trpeča oseba poizkuša ohraniti primerno telesno težo, po tem, ko zaužije hrano. Tako poznamo:

Bulimijo s čiščenjem telesa

Večina ljudi trpi za obliko bulimije, kjer poizkušajo prisiliti telo, da izbruha ali drugače odstrani hrano iz svojega sistema. Tako omenjeni posamezniki zlorabljajo odvajala, diuretike ali pa redno izbruhavajo zaužito hrano.

Bulimijo brez čiščenja telesa

To je druga ekstremna oblika načina, kako bulimični posamezniki poskušajo ohraniti primerno telesno težo. Te načini zaobsegajo prekomerno fizično aktivnost telesa ali dolgotrajni post. To je lahko nevarno za osebo, ki trpi za bulimijo, saj se telo pri ponavljajoči prekomerni aktivnosti lahko poškoduje. Enako pa lahko pride do podhranjenosti, če oseba preneha z zauživanjem hrane.

Preberite naslednji članek: Šitake ali kraljice gob

Gobe šitake izvirajo iz Azije, kjer že tisočletja predstavljajo eno najbolj cenjenih sestavin v kulinariki, hkrati pa so nepogrešljiv del v tradicionalni vzhodnjaški medicini. Prav tako jih označujejo kot splošno spodbudne za zdravje človeka.

Kaj povzroči bulimijo?

Točen razlog za razvoj bulimije je neznan. Je pa veliko faktorjev, ki doprispevajo k njenemu razvoju, kot je posameznikova psihologija, kultura odraščanja, okolje in genetika.

Bolj specifični razlogi pa so:

 • Otroške travme in zloraba
 • Slaba samozavest zaradi različnih življenjskih situacij in okolja
 • Negativna samopodoba

Zanimivo dejstvo je, da je bulimija pogosta pri ljudeh z določenimi poklici, kjer je izgled človeka v ospredju, kot so igralci, manekeni ipd.

Večina ljudi trpi za obliko bulimije, kjer poizkušajo prisiliti telo, da izbruha ali drugače odstrani hrano iz svojega sistema.

Kako opazimo, da ima nekdo težave?

Človek, ki trpi za bulimijo lahko kaže različne znake in simptome. Te so posledica neprestanega bruhanja ali drugega načina prisilnega izločanja hrane. Vse to je izredno stresno za telo, kar lahko povzroči dodatne komplikacije z zdravjem.

Fizični znaki bulimije se kažejo na sledeče načine:

 • Neprestano višanje in nižanje telesne teže
 • Dehidracija
 • Vnetje sapnika
 • Oralne poškodbe, ki nastanejo kot posledica prisilnega bruhanja
 • Neplodnost
 • Nizek nivo energije in bolezni, zaradi premajhnega števila elektrolitov v telesu

Zdravljenje duševnih bolezni

Večino duševnih bolezni nastane zaradi čustvenega stresa in negativnega okolja, kjer je oseba odraščala. Seveda pa so lahko prisotni tudi genetski in druge faktorji, ki povzročijo ali pospešijo različne bolezni uma. 

Bulimija se primarno zdravi preko psihoterapije, saj so razlogi za njo večinoma čustvene narave. Tako poteka zdravljenje na več načinov:

 • Rešitev čustvenih težav, ki povzročajo, da ima oseba negativno samopodobo
 • Izboljšanje negativnih misli trpeče osebe, ki se kažejo v neracionalnih mislih o izgledu svojega telesa in primernem načinu prehranjevanja
 • Prenehanje s prisilnim izločevanjem hrane

Ljudje, ki trpijo za bulimijo so v veliki nevarnosti, da razvijejo dodatne bolezni ali celo umrejo. Pomoč lahko poiščemo na spletni strani www.mojpsihoterapevt.si. Na omenjeni strani je na razpolago tudi veliko koristnih člankov o prepoznavi in zdravljenju različnih duševnih motnjah.

Similar Posts:

Author Image
admin