Telefoni sodobnega časa so prerasli osnovne funkcije, to je prenos zvoka na daljavo. Kaj vse danes telefoni lahko spoznamo predvsem pri mlajših uporabnikih, ki so s sodobno tehnologijo praktično zrasli in jo uporabljajo od malih nog. Starejše generacije imajo bistveno manjši izkoristek, sodobna tehnologija manj izkoriščena.
Danes pametni telefoni zanimajo vedno več ljudi, uporabniki kupujejo že drugo, tretjo ali kakšno drugo generacijo naprave. Začetniki so osebe, ki prvič kupujejo pametno različico telefona. Do sedaj so imeli klasični prenosni telefon, prehod iz stacionarnega na pametni telefon brez vmesnega lastništva mobilnega telefona je redkost. Pametni telefoni so med seboj različni, lastniki mobilnih telefonov se morajo predvsem vprašati kaj želijo imeti ter zakaj bodo dejansko uporabljali pameten telefon. Kupiti pameten telefon za modni okras je nesmiselno in nepraktično. Pametni telefoni so večji, zato jih ne moremo imeti preprosto v žepu, kot je to mogoče z mobilnimi telefoni. Zato je potrebno že s tega vidika razmisliti, če ga nameravamo bolj poredko uporabljati. V primerjavi z mobilnimi telefoni porabijo več energije, kar pomeni več polnjenja. Napredni in zmogljivi mobilni telefoni lahko manj pogostim uporabnikom brez polnjenja vzdržijo dva ali tri tedne, teden dni pa ni nobena težava. Na drugi strani si kaj takega s pametno različico ne moremo zamisliti. Poraba energije je večja, saj gre za pravi osebni računalnik. Z energijo moramo oskrbovati procesor, zaslon ter druge komponente pametnega telefona. Polnjenje teh telefonov spominja na prve prenosne telefone, ki so imeli šibko baterijo.
Z vsakim dnem uporabe so se baterije šibile ter imele manj kapacitete, praktično so bili uporabniki vedno znova polniti oziroma iskati možnost polnjenja. Predvsem pa je dobro ob prehodu razmisliti o sposobnosti uporabe računalnika. Kdor je vešč uporabe računalnika ne bo imel težav, drugi bodo znanju primerno lahko uporabljali manj funkcij. Telefoni so za vešče uporabe zelo koristni, saj lahko klasično komunikacijo nadgradimo s slikami, video materialom in drugimi vsebinami.