Spomin naj bo večen

Pokopališča niso samo kraj žalosti, ampak so predvsem kraj spomina na naše prednike, torej na vse tiste naše bližnje, ki smo jih imeli radi. Prav zato in iz spoštovanja do njih ter do preteklosti jim želimo njihov zadnji kotiček narediti kar se da prijeten in lep. Na grobove nosimo različne sveče in raznobarvno cvetje, jih krasimo s cvetličnimi ikebanami in različnimi zasaditvami, predvsem pa prav na vsak grob postavimo tak ali drugačen spomenik, ki bo služil spominu na pokojnika.

Spomenik na grobu je lahko sicer iz katerega koli materiala, a največ ljudi se kljub temu odloči prav za kamen. Pri tem ne gre le za to, da je kamen odporen na različne vremenske razmere in druge neprijetnosti ter se bo dolgo vrsto let obdržal v obliki, kakršni je bil, ko smo ga kupili, ampak gre pri tej odločitvi predvsem za lepoto in čudovito simboliko kamnitega spomenika.

Tako kot sveče oziroma ogenj in nekatero cvetje ima tudi kamen namreč že od nekdaj prav poseben pomen, saj simbolizira prav tradicijo, nekaj, kar nikoli ne bo prešlo v pozabo, ter seveda večnost spomina, zato je prav, da je nagrobni spomenik narejen prav iz tega tradicionalnega materiala. Poleg tega pa marsikoga navduši tudi lepota kamna, ki je že na pogled prav poseben in zares čudovit material. Očara nas tako v naravi, v obliki mogočnih skal in balvanov, pa naj si bo to v gorah ali na morju, zelo mogočno in lepo pa se vklaplja tudi na zadnje vrtičke naših svojcev na pokopališču.

Čeprav je pri nas največ spomenikov na grobovih narejenih iz različnih vrst marmorja, pa to še ne pomeni, da je to edini kamen, iz katerega je lahko narejen vaš nagrobni spomenik. Za marmor se veliko ljudi odloča, ker velja za zelo prestižnega in tradicionalnega, predvsem pa zato, ker drugih vrst kamna za spomenike na pokopališčih ljudje pogosto niti ne poznajo. To seveda nikakor ne pomeni, da se morate za marmorni spomenik na grobu vaših prednikov ali bližnjih odločiti tudi vi. Spomenik, ki stoji na grobu, je namreč lahko narejen iz katerega koli kamna, ki je dovolj odporen na zunanje vplive in vremenske razmere, zato je izbira resnično ogromna.

Kamni so različnih barv in imajo različne lastnosti, o katerih vas bodo podučili v vsakem kamnoseštvu, seveda pa pri izbiri sledite predvsem svojim željam in željam svojih bližnjih, ki so imeli pokojnika prav tako radi, kot ste ga imeli vi. Izberite tak kamen, ki vam je všeč in zaradi katerega vam bo všeč tudi zadnji vrtiček vašega bližnjega, tako da boste še raje skrbeli zanj in ga urejali.

Poleg materiala oziroma vrste kamna imate možnost izbrati tudi obliko kamnitega spomenika, saj ni treba, da je ta le navadna pravokotna plošča, ki je pokončno ali ležeče postavljena na grob, kot je to najbolj običajno, ampak se lahko odločite tudi za druge, bolj umetelne in zanimive oblike. Če si želite česa bolj posebnega, je zelo pomembno, da za to nalogo izberete dovolj izkušenega kamnoseškega mojstra, ki bo znal izbrati pravilen material in ga tudi pravilno obdelati, da bo zasijal v vsej svoji naravni lepoti ter da bo na vašem grobu resnično ostal skoraj za večno.

 

Similar Posts:

Author Image
admin