Šentjanževka je rastlina, brez katere bi bila marsikatera domača lekarna osiromašena

Šentjanževka je rastlina, brez katere bi bila marsikatera domača lekarna osiromašena

Šentjanževka je rastlina, brez katere bi bila marsikatera domača lekarna osiromašena.

V ljudskem izročilu šentjanževka pomeni več kot zdravilna rastlina, saj so ljudska verovanja rastlino povezovala z nekaterimi naravnimi in nadnaravnimi silami. Koliko jim bomo verjeli je naša odločitev, nekatera dejstva so neizpodbitna in njih je možno tudi znanstveno dokazati. Za nabiranje je šentjanževka najbolj primerna v času poletnega solsticija, to je v začetku poletja. Na ta dan razvije najmočnejšo energijo, kar je moč povezati s položajem sonca. Klinično dokazano je šentjanževka koristna kot antidepresiv oziroma je potrjeno njeno antidepresivno delovanje. V nekaterih deželah jo je moč dobiti na recept, sodi med najpogosteje predpisana zdravila v skupini antidepresivov. Človeškemu organizmu šentjanževka poveča aktivnost encimov, ki skrbijo za razgradnjo zdravil. Njena učinkovitost se kaže tudi ob sočasnem jemanju skupaj z drugimi zdravili. V tem primeru šentjanževka nudi koristne učinke, učinek zdravil pa se zmanjša. Ima pa sočasno jemanje lahko tudi negativne posledice. Kar človek lahko občuti kot glavobol, krče, bolečine v trebuhu, zvišanje krvnega tlaka, povečano telesno temperaturo in druge neželene učinke sočasnega jemanja zdravilne rastline in zdravil. Zato se je dobro posvetovati s strokovnjakom ter spoštovati nasvete. Gre za dodobra raziskano zdravilno rastlino ter dolgoletne izkušnje zdravljenja z njenimi učinkovinami. Domača lekarna pozna učinkovine za lažje izločanje seča, pri težavah z jeti in žolčem, pri histerijah, pri vročinskih obolenjih, predvsem pa pri ranah, odrgninah, opeklinah ter v razne druge namene zdravljenja. Zato je v domači lekarni pogosto prisotna, uporablja pa se jo na različne načine. Znano je iz nje pripravljeno olje, čaj, kopel ter tinktura. Pri koriščenju učinkovin je potrebno upoštevati nekatera opozorila glede možnih stranskih učinkov. Znan je vpliv pri delovanju kontracepcijskih tablet, povzroči lahko zmanjšanje koncentracije, zdravilno rastlino odsvetujejo nosečnicam in doječim materam.

Šentjanževka je klasična zdravilna rastlina, poznamo številne oblike priprave ter tudi njene možne stranske učinke.

Similar Posts:

Author Image
admin